Jedna z postaci, obok której nie można przejść obojętnie podczas zwiedzania miasta jest generał Józef Bem (1794-1850). Ten urodzony w Tarnowie bohater trzech narodów (Polski, Węgier i Turcji) zapisał się złotymi głoskami w dziedzinie artylerii, a szafowanie własnym życiem w imię odzyskania niepodległości zyskało mu zwolenników. Kolejno można wyliczyć udział Bema w Powstaniu Listopadowym (zwycięska bitwa pod Iganiami oraz uratowanie honoru armii powstańczej podczas odwrotu w czasie przegranej bitwy pod Ostrołęką). Po upadku Powstania Listopadowego Bem angażuje się w kilka projektów budowlanych we Lwowie (m.in. nadzoruje powstawanie gorzelni i cukrowni), zbiera fundusze na powstanie Legionów Polskich we Francji. Wreszcie nastaje Wiosna Ludów, a więc okazja do przeciwstawienia się zaborcy. Józef Bem dostaje
zwierzchnictwo nad armią węgierską i z biegiem czasu odnosi zwycięstwo w kilku bitwach ( w tym wygrana bitwa o Sybin, która została uwieczniona na płótnie autorstwa Jana Styki i kilku innych malarzy- „Panorama Siedmiogrodzka”). Niestety wobec przeważających sił przeciwnika (Austriacy zostali wsparci przez Rosjan) powstanie upada. Bem niewzruszony udaje się do Turcji, gdzie przymusowo przechodzi na islam (teraz nazywa się Murat Pasza) i odpiera ataki Beduinów. Niedługo po przyjeździe do nowej ojczyzny umiera na malarię. Ciało Bema dociera do Tarnowa przez Jugosławię i Węgry dopiero w roku 1929 uroczyście przywitane przez oficjeli miasta, a następnie złożone w mauzoleum w Parku Strzeleckim w sarkofagu wspartym na sześciu kolumnach korynckich.
Zwiedzanie szlakiem Bema to 3-3,5 godziny w zależności czy zwiedzający zwiedzają Panoramę Siedmiogrodzką czy też tylko pozostałe atrakcje związane z Bemem (dom generała, pomnik na ulicy Wałowej, mauzoleum, Brama Seklerska).